Nagy öröm számomra, hogy e kis könyvecskét tartod a kezedben. A könyv méretével is szimbolizálja a tartalmat, vagyis a Haiku miniatűrségét. A néhány szótagot, amivel egy pillanatot ábrázol, és vele, benned, gondolatokat indít el. Néhány pillanatnyi elmélyülést, az elme relaxálását.
Fontos megjegyeznem, a könyv címe is ezt jelzi, hogy Haikuim, inkább haiku formában íródott pillanatképek, melyek a hétköznapi emberekhez szólnak, egyszerűbb nyelvezettel, hogy ők is átélhessék az érzést, amikor olvasáskor gondolataik szárnyra kelnek. Persze, előfordul, hogy akadnak valódi haikuk is a kötetben, de az igen szigorú szabályoknak nehéz megfelelni, ezért maradok inkább csak a formánál.
Kívánom neked Kedves Olvasó, hogy érezd magad nagyon jól! Érezd azt a meleg puhaságot, mint mikor egy fáradt nap után bebújsz az ágyadba, és „végre” sóhajtással kinyújtod tagjaidat.
A haiku egy Japán versforma. Három sorból áll, melyek 5, 7 , 5 morásak (szótagok). A haiku meghatározásában különbséget kell tenni haikuversforma (5 - 7 – 5) rövid költemény és haiku műfaj között. A műfajnak igen szigorú szabályai vannak. Néhányat felsorolok:
- évszakszó (kigó), olyan jegyek használata, amelyekről rá lehet jönni, milyen évszakról is lehet szó.
- Fontos még a hasítószó (kiredzsi). Szerepe a tartalmi elkülönítés, ellentét jelölése. Jele a kettőspont, vagy ferde lénia /
- A haiku képei időtlenek. Ezért az ige sokszor hiányzik.
- A haiku, a természet ábrázolásán keresztül mély filozófiai, lélektani tartalmat is sugall. Az olvasót, gondolkodásra készteti.
- A haiku személytelen.
- Az első két sor éles ellentétben áll a harmadikkal: az első két sor leíró jellegét egy váratlan (ellentét) csattanó zárja.